Back to Top

telefon_icon0850 532 0 868

0

Bakım Paketi Robotu

Lütfen bekleyiniz...

Arabanızın Özelliklerini Seçin

Bakım Paketinizi Oluşturun

İster Online İster Havale/EFT İle Ödeyin

1 İş Günü İçinde Kargolayalım

Hava filtresi arabanızın motoruna giden havanın parçalardan ve pisliklerden temizlenerek gitmesini sağlayan filtredir. Hem motorunuzun performansı hem de aracın yakıt sarfiyatını etkileyen bir parça olduğu için her bakımda değiştirilmesi gerekmektedir. Tıkanan hava filtresi motora yeterli hava geçişini sağlamayacak ve aracın çekişini düşürerek daha fazla yakıt yakmasını sağlayacaktır.

Arabanızın motorunun düzgün çalışabilmesin için motor yağının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Bilinmesi gereken önemli bir bilgi ise araca konulan yağın zamanla kirlenerek partiküller taşıdığıdır. Arabanızın yağ filtresi de motora giden yağı süzerek motorunuza temiz ve yeterli seviyede yağ gitmesini sağlar. Tıkanan veya işlevini yerine getiremeyen yağ filtreleri motora kirli yağın gitmesine veya motorunuza yeterli yağın gitmemesine neden olur. Bu nedenle her yağ değişiminde kesinlikle kirli yağ filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Polen filtresi (klima filtresi olarak da bilinir) arabanızın havalandırma kanalına giren havayı filtreleyerek polenlerin, parçalıkların, tozun klimadan veya havalandırmadan arabanızın içine girmesine engel olur. Her bakımda değişen filtrelerden biri olan polen filtresi tıkanırsa veya kirlenirse araca kötü koku yaymaya ve havalandırmanın/klimanın çalışma gücünün azalmasına neden olur.

Motor yağı değişimi her bakımın olmazsa olmazıdır. Arabanıza binip kontağı açtığınız andan arabayı park ettiğiniz ana kadar motorun en büyük koruyucu ve yardımcısı motor yağıdır. Konulan yağ sürekli olarak motorda pistonların yağlanarak sorunsuzca hareket etmesini sağlar. Ancak zamanla kirlenmeye ve özelliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle her bakımda (tavsiye edilen yılda 1 veya 10.000 km'de 1 değişmesidir.) mutlaka uygun bir yağla değiştirilmelidir.

Yakıt filtresi arabanızda yanma odasına giden yakıtın temizlenerek pislik ve diğer sıvılardan arınmasını sağlar. Maalesef kötü yakıt alımı sonucunda araçlarda oluşan hasarların hikayelerini hep duyarız. Arabanızın yakıt filtresi de bu tarz satılan kötü/kirli yakıtların temizlenerek yakılması için oldukça önemlidir. Her 2 bakımda 1 değişmesi gereken yakıt filtreleri bazı yeni nesil araçlarda direkt olarak yakıt deposunun içine konularak uzun süreli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu tarz yakıt filtresi uzun süreli olan araçlarda filtre tıkanmadıkça değişmesine gerek olmamaktadır. YAKIT FİLTRESİ 2 BAKIMDA 1 DEĞİŞİR